Ubezpieczenie turystyczne zapewni Tobie, Twojej rodzinie lub znajomym komfort podróżowania bez zmartwień o koszty leczenia i transportu w razie wypadku lub choroby. Nie ważne czy za granicę wyjedziesz po to by uprawiać dowolny sport, czy w celach zarobkowych, albo zwyczajnie wyjeżdżasz na urlop – odpocząć. W każdym przypadku z polisą turystyczną możesz liczyć na pomoc w krytycznych sytuacjach.
Czyli do kogo kierowana jest oferta?
Jest to oferta dla wszytkich wyjeżdżających poza granice Polski bez względu na cel i czas wyjazdu. Ubezpieczenia zagraniczne są tematem aktualnym przez cały rok: po sezonie zimowych wyjazdów narciarskich przychodzi czas urlopów wiosennych, np. długi weekend majowy, a później czas wyjazdów na letnie wakacje. Są również kilkumiesięczne bądź całoroczne wyjazdy zagraniczne w celu podjęcia pracy zarobkowej.
co obejmuje polisa w opcji podstawowej?
Ubezpieczenie turystyczne ma przede wszystkim zapewnić bezgotówkowe rozliczenie kosztów leczenia za granicą (w prywatnych placówkach medycznych również!) i dawać gwarancję opłacenia kosztów ratownictwa i transportu medycznego. Koszty leczenia (KL) to podstawowa opcja polisy turystycznej, są to wszelkiego rodzaju badania, zabiegi, operacje wraz z kosztami transportu do placówki medycznej oraz koszty zakupu niezbędnych leków bądź środków opatrunkowych. W przypadku śmierci ubezpieczonej osoby w ramach polisy zapewniony jest także transport zwłok do kraju.
Koszty leczenia to za mało? Zobacz co można mieć w opcji rozszerzonej.
Zakres (wariant) podstawowy można rozszerzyć o dodatkowe opcje – ryzyka za które Towarzystwo Ubezpieczeniowe ponosi odpowiedzialność, czyli wypłaci odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkody. Do rozszerzeń wariantu podstawowego można zaliczyć:
Wypadek może przecież przytrafić się każdemu, nie tylko podczas uprawiania sportów, także podczas zwykłego spaceru albo w czasie pracy. Nigdy tego nie wiemy. Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o NNW zapewnia wypłatę odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego podczas wypadku.
uchroni Cię przed ewentualnymi konsekwencjami związanymi z kosztami zapłaty odszkodowania osobie, której wyrządziłeś szkodę podczas wyjazdu. Przykłądy zdarzeń objętych ochroną:
Każde wymienione wyżej zdarzenie może skutkować roszczeniem odszkodowania do Ciebie za poniesione szkody. Takich przypadków można wymieniać wiele. Ale jedno jest pewne – dokupując do polisy opcję OC, możesz wypoczywać spokojnie. W każdej tego typu sytuacji to Towarzystwo Ubezpieczeniowe bierze na siebie odpowiedzialność i wypłaci poszkodowanym odszkodowanie za wyrządzone szkody.
to pakiet usług dodatkowych, w ramach których Ubezpieczyciel sfinansuje i zorganizuje pomoc polegającą na m.in. uzyskaniu informacji dotyczących kraju będącego celem podróży, transporcie poszkodowanego z miejsca wypadku lub nagłego zachorowania do placówki medycznej, pomocy w przypadku wcześniejszego powrotu do kraju. Ubezpieczyciel pokryje również koszty poszukiwań i ratownictwa w przypadku zaginięcia, a także pomocy prawnej.
jeżeli Twój bagaż podróżny ulegnie uszkodzeniu, zniszczeniu lub kradzieży, Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za utracone rzeczy. Można również ubezpieczyć sprzęt turystyczny i sportowy!
Czyli ile zapłacisz za takie ubezpieczenie.
Cena polisy zależy głównie od długości wyjazdu (ilość dni), wieku podróżujących osób, a także od wybranych rozszerzeń. Wbrew pozorom nie są to jednak wysokie koszty, bo ceny w wariancie rozszerzonym zaczynają się już od 2-3 złotych za każdy pobytu. W porównaniu do kosztów jakie możemy ponieść lecząc się za granicą bądź ulegając tam nieszczęśliwemu wypadkowi, jest to niewielka kwota.
Po co kupować polisę skoro jest karta Narodowego Funduszu Zdrowia
Częstym powodem, dla którego turyści rezygnują z ubezpieczenia wyjazdowego jest możliwość wyrobienia sobie w Narodowym Funduszu Zdrowia bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Należy jednak pamiętać, że w ramach karty EKUZ otrzymasz opiekę medyczną na takich samych zasadach jakie obowiązują obywateli państwa, w którym przebywasz. A to oznacza, że za wiele usług medycznych zostanie naliczona opłata! Oto kilka przykładów:
Nie można powiedzieć, że EKUZ nie jest przydatny, ale trzeba mieć świadomość ograniczeń tej karty. Poza tym należy pamiętać, że karta działa jedynie w krajach europejskich. Zatem nie otrzymasz pomocy medycznej w ramach EKUZ wyjeżdżając np. do Egiptu, Tunezji, Turcji czy USA.