Kupiłeś w ostatnim czasie samochód? Zobacz jak uniknąć kary!

Już kilka lat minęło od czasu gdy nowelizacji uległy przepisy obowiązujące w naszym kraju, z których wynika m.in., że jeżeli pojazd zmieni właściciela, to polisa ubezpieczenia OC automatycznie wygasa z końcem jej obowiązywania.

Co to oznacza w praktyce?

W dużym skrócie, jeśli zakupiłeś dowolny pojazd wraz z ważnym ubezpieczeniem OC (polisa zbywcy) to taka polisa przechodzi na Twoją własność i możesz z niej korzystać do końca (pod warunkiem przepisania jej na swoje dane). Należy jedynie pamiętać, że taka polisa wygaśnie w ostatnim dniu obowiązywania i nie będzie kontynuowana automatycznie (jak było przed zmianą przepisów).

Może to być ogromna pułapka dla wielu nabywców pojazdów.

Dlaczego pułapka?

Wielu z nowych posiadaczy pojazdów najzwyczajniej w świecie zapomina o terminie ważności polisy i nadal użytkuje swój pojazd jak dotychczas bez świadomości braku ubezpieczenia.

Jakie mogą być konsekwencje?

Jazda pojazdem nieubezpieczonym to niespełnienie obowiązku wynikającego ze wspomnianej wyżej Ustawy. Właścicieli pojazdów bez ważnej polisy OC może spotkać dotkliwa kara finansowa. Nakłada ją Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i – co bardzo ważne – do ujawnienia faktu braku ważnego OC wcale nie jest już potrzebna kontrola drogowa Policji.

UFG posiada od niedawna bardzo sprawnie działający system informatyczny, który wychwytuje pojazdy nieubezpieczone. Po „wyłapaniu” takiego pojazdu, UFG nakłada karę finansową na jego właściciela.

Wysokość opłaty karnej zależy od typu pojazdu. Są to niestety znaczne kwoty – np. dla samochodu osobowego, który nie był ubezpieczony dłużej niż 14 dni, kara to aż 3700zł (w bieżącym roku). Aktualne stawki opłat karnych znajdziesz w dziale „pytania i odpowiedzi” oraz na stronie UFG – http://www.ufg.pl.

Kara z UFG to nie wszystko!

Trzeba mieć świadomość, że jazda bez ważnego ubezpieczenia to ogromne ryzyko. Na drodze w każdej chwili może przytrafić się nieprzewidziana sytuacja. Drobna „stłuczka” czy poważny wypadek to zdarzenia, które niosą za sobą szkody materialne lub co gorsza osobowe. Odszkodowania za takie zdarzenia wypłacane są z polisy OC.
Nie mając ubezpieczenia, odszkodowanie w całości pokrywa kierujący – z własnej kieszeni!

Dlaczego o tym piszemy?

Często spotykamy się z takimi przypadkami, gdzie po zakupie pojazdu nowy właściciel właśnie zapomniał wykupić ubezpieczenie w terminie. Niestety coraz częściej spotykamy się też z klientami ukaranymi przez UFG. Kary można było uniknąć, bo zazwyczaj było to zwykłe zapomnienie.

Dlatego gorąco zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura – przypomnimy Ci o zbliżającym się terminie wygaśnięcia Twojej polisy. Jedyne co musisz zrobić to zaglądnąć do naszego biura lub zadzwonić i podać stosowne informacje – Kontakt

KONTAKT Z NAMI:


Ubezpieczenia FHU MACX
Biuro ubezpieczeń w Dukli
ul. Trakt Węgierski 26b
38-450 Dukla
czynne w godz.: 8:00 - 16:00

tel/fax: 13 433 56 84
tel kom: 607 587 566
tel kom: 508 378 589

biuro@ubezpieczenia-dukla.pl