Jeżeli prowadzisz gospodarstwo rolne, to zgodnie z obowiązującymi przepisami masz obowiązek ubezpieczyć budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego oraz odpowiedzialność cywilną z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego.
Nawet jeśli nie prowadzisz aktywnie gospodarstwa rolnego, a posiadasz grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 hektar to również nakładany jest na Ciebie obowiązek ubezpieczenia takiego majątku.
Czyli do kogo kierowana jest oferta?
Polisa rolna, ze względu na obowiązujące przepisy, jest produktem dedykowanym wszystkim właścicielom gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 hektar – bez względu na to czy prowadzą gospodarstwo rolne czy nie.
Czyli co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstwa rolnego? (w wariancie podstawowym)
W wariancie podstawowym (obowiązkowym) ubezpieczane są Wszystkie budynki na Twojej posesji, czyli budynek mieszkalny i wszystkie gospodarcze jakie posiadasz. Pamiętaj, żeby do ubezpieczenia zgłosić każdy budynek na posesji. Jeśli jakiś ominiesz i przydarzy się w nim np. pożar to za ten nieubezpieczony budynek nie otrzymasz odszkodowania, a dodatkowo narażasz się na karę finansową za niespełnienie ustawowego obowiązku.
Drugim, również obowiązkowym dla rolników, ubezpieczeniem jest Odpowiedzialność Cywilna (OC) Rolnika.
UWAGA! W wariancie podstawowym ubezpieczenie budynków obejmuje tylko dach, mury i instalacje związane z budynkiem, powłoki malarskie oraz tynki, natomiast stałe elementy oraz mienie ruchome znajdującym się wewnątrz tych budynków nie są ubezpieczane. Spowodowane jest to z tym, że warunki ubezpieczeń obowiązkowych regulują stosowne przepisy prawa (ustawa).
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby w ramach polisy ubezpieczenia rolnego ubezpieczyć wymienione wyżej stałe elementy i mienie ruchome. Od tego jest dobrowolny wariant rozszerzony (patrz niżej).
Czyli przed skutkami jakich zdarzeń chroni polisa wykupiona w wariancie podstawowym?
W wariancie podstawowym (obowiązkowym) ubezpieczone budynki są chronione przed zdarzeniami losowymi w postaci: ognia (pożaru), huraganu, powodzi, podtopienia, deszczu nawalnego, gradu, opadów śniegu, uderzenia pioruna, eksplozji, obsunięcia się ziemi, tąpnięcia, lawiny.
Podstawowy zakres ochrony jest uboższy w stosunku do tego, jaki oferują ubezpieczenia dobrowolne. Polisa obowiązkowa nie zapewni ochrony przed ryzykami takimi jak: przepięcia, szkody wodociągowe, dym i sadza, upadek masztu, anteny, czy drzewa. Oczywiście możesz się ubezpieczyć od tych zdarzeń wykupując dobrowolny wariant rozszerzony (patrz niżej).
Jeśli (powyższa) podstawowa ochrona to dla Ciebie za mało – zobacz co jeszcze możesz wybrać przy zawieraniu ubezpieczenia.
Każdego rolnika, ZAWSZE, zachęcamy do rozbudowania swojej polisy obowiązkowej do wariantu rozszerzonego. Dlaczego? Powodów jest kilka:
W wariancie rozszerzonym, za opłatą dodatkowej składki możliwe jest dokupienie ochrony obejmującej, m.in.:
Wiele przydatnych informacji na temat ubezpieczeń dla rolników znajdziesz w dziale pytania i odpowiedzi